< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Popes vertikāle

Realizēta vides objekta izveides 1. kārta – izstrādāta koncepcija, skices un atrasti tehniskie risinājumi idejas īstenošanai. Pie ieejas Popes brīvdabas estrādē mākslinieks Ernests Vītiņš iecerējis stikla krāvuma tehnikā veidot skulptūru, kas, levitējot virs plašā horizonta, simbolizēs gan gaismas bāku, gan dzīvības avotu – pa centrālo skulptūras meridiānu ūdenim ceremoniāli izlaužoties virszemē, tas lejup ritēs pa stikla virsmām visos četros debespušu virzienos. Pie pamatnes – precīzs kompass, pie kura ceļinieki varēs rast norādes savai tālākajai virzībai. Piemērotākos tehniskos risinājumus objekta izveidei palīdzējis rast pieredzējušais būvniecības eksperts Aivars Siliņš. Skulptūras diametrs platākajā vietā sasniegs 180 centimetrus. Arī ansambļa kopējais augstums būs aptuveni 180 centimetri. Projekts realizēts ar Ventspils novada pašvaldības atbalstu – konkursā “Mēs savā novadā” gūti 800 eiro.

“Ar līdzīgu tehnoloģisko risinājumu izmantojumu stikla skulptūru un vides objektu radīšanā pasaulē ir aizrāvušies vairāki mākslinieki, taču Ernesta Vītiņa nonākšana pie stikla kā moderna tēlniecības materiāla neierobežota paplašinājuma ir vērā ņemams sasniegums. Mūsdienu jauno mākslinieku vidū Ernests Vītiņš izceļas ar patiesam māksliniekam raksturīgu ideālistisku redzējumu gan uz mākslas darba formas un satura vienību, gan racionālu, pat eksaktu pieeju kompozicionālās un tehnoloģiskās meistarības apguvei,” tā Popes jaunā vides objekta koncepcijas autoru raksturo profesors Dr.habil. art. Ojārs Spārītis.

Arī Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs saka atzinīgus vārdus: “Ernests ir tāda unikāla parādība, viņš tiešām pārvalda šo stikla krāvuma tehniku un to ir padarījis par tēlniecību. Vidē viņa darbi ir ļoti efektīvi. Pie tam tie ir ļoti izturīgi, nekāda īpaša apkope tiem nav vajadzīga.”

Turpinās finansējuma piesaiste projekta 2. kārtai un realizācijai. “Stikla skulptūra veidota kā bāka, kas iztālēm sveicina jūras arājus. Skulptūras siluetā katrs atradīs, ko savu. Vienam tā būs liela kuģa dzenskrūve, citam tautumeitas brunči, varbūt lāpa… bet galvenais ir katram pašam dot iespēju to saskatīt. Tas būs jauns rituāls Popes pilskalnā!” ir pārliecināts mākslinieks Ernests Vītiņš.

Ilze Meiere